Lebleblija (naut, slanutak) je dugo zauzimala visoko mesto na listi neomiljenih namirnica. Još uvek ne znam da li su tome doprineli prodavci semenki koji su bili stacionirani ispred bioskopa i kod kojih sam nekada davno probala leblebliju. Ispirisana drugaricinom pričom o bliskoistočnoj kuhinji, a kasnije i degustacijom neobičnih jela, začina i čajeva koje je donosila iz Sirije i Libije, prilikom prve posete libanskom restoranu tačno sam znala šta sve želim da probam. Od tada je lebleblija na velika vrata ušla u moju kuhinju. Svekrva je na Kočuli imala svog dobavljača tako da sam svake godine pored raznoraznih đakonija donosila i 2-3kg lebleblije. Veći deo skuvam, zamrznem i po potrebi koristim. Ovu visoko nutritivnu biljku sada kupujem kod nas, uglavnom na noćnim marketima i festivalima hrane u Novom Sadu na štandu lebleblija naut - lebleblija iz Vojvodine
Za tople letnje dane ili večeri osvežavajuća salata od povrća je sasvim dovoljna. Ako joj dodate zrnca lebleblije dobićete kompletan obrok koji će vas zasititi i dati vam preko potrebnu energiju.
Bezglutenska salata "Rossini" sa lebleblijama
Sastojci:
200g skuvane lebleblije
1 avokado
1 krastavac
1 kruška
manja glavica ajzberg salate
rukola (količina po želji)
200g čeri paradajza
po 10 zrna zelenih i crnih maslina
Preliv:
sok od 1 limuna
2-3 kašike maslinovog ulja
2-3 kašike proprženog susama
1 kašičica meda
so
sveža ili sušena nana
Priprema:
Oljuštiti i očistiti povrće, krastavcu odstraniti semenke. Iseckati na komade po želji. Ajzberg salatu iseći na šire rezance. U činiju za serviranje staviti povrće, dodati leblebliju i pomešati sa prelivom koji ste smućkali u teglici. Doterati ukus, dodati po potrebi još ulja ili soli i poslužiti. Možete dodati 1-2 kašike izrendanog parmezana (dobar je i onaj iz kesice). Ukrasiti listićima nane.
Recept je iz časopisa "Moj stan"
Нема коментара:
Постави коментар