Želim vam srećnu i uspešnu 2018. godinu!!! Bezglutenski kuglof sa čokoladom, kokosom i lešnicima Sastojci: 250 grama putera ili margarina 259 grama šećera 1 vanil šećer 5 jaja 200 grama pirinčanog brašna (može se upotrebiti i Universal Schar) 100 grama bezglutenskog brašna 1 prašak za pecivo na vrh noža soli 50 grama mlevenih lešnika ili oraha 100 grama crne čokolade iseckane na kockice 50 grama kokosa 1 dl gazirane mineralne vode Fil: 200 grama čokolade za kuvanje 50 grama putera
Priprema: Omekšali puter, šećer i vanil šećer mutiti dok se ne dobije fina kremasta smesa. Dodati jedno po jedno jaje. Poželjno je svako jaje mutiti bar 1 minut pa dodati drugo, jer će se tako dobiti glatka krema. Dodati kiselu vodu i lagano, najmanjom brzinom miksera sjediniti. Dodati prašak za pecivo i brašno, kašiku po kašiku pa lagano mutiti dok se ne dobije fina masa i sve se lepo poveže. Testo podeliti na dva jednaka dela. U prvi deo staviti 50 grama kokosa, a u drugi iseckanu čokoladu, lešnike i kakao. Kalup za kuglof dobro podmazati puterom, posuti pirinčanim brašnom pa dodavati naizmenično kašiku svetlog i kašiku tamnog fila. Možete sipati prvo tamni, pa svetli fil. Pustite mašti na volju i šarajte :-) U prethodno zagrejanoj rerni peći na 185° oko sat vremena (duže ili kraće u zavisnosti od vaše rerne). Ostavite da se ohladi, prevrnite na rešetku za hlađenje i premažite filom od čokolade (čokoladu i puter istopite na pari). Kuglof lagano prebaciti na tacnu za serviranje i ukrasiti po želji.
Svima koji danas slave želim srećan i blagosloven Božić!
Bezglutenski kolač sa suvim voćem Sastojci: 50 grama suvih kajsija 50 grama suvog grožđa 50 grama suvih brusnica 50 grama suvih smokava 200 grama maslaca ili margarina 150 grama šećera sok i izrendana kora od 1 limuna sok i izrendana kora od 1 pomorandže 4 jaja 230 grama bezglutenskog brašna 100 grama mlevenih oraha 50 grama krupno seckanih badema 50 grama krupno seckanih lešnika 1dl mleka kašičica praška za pecivo prstohvat soli Priprema: Iseckati suvo voće i preliti sokom od limuna i pomorandže. Ostaviti pola sata da se marinira. Omekšali maslac pomešati sa šećerom i korom od limuna i pomorandže i umutiti žicom za mućenje. Umešati jedno po jedno žumace, dodati mleko, pa brašno sa praškom za pecivo i na kraju orah, badem i lešnik. Pažljivo sve izmešati. Posebno umtiti mikserom belanca sa prstohvatom soli u čvrst šam. Dodavati kašiku po kašiku šama u smesu i lagano mešati da se sve lepo sjedini. Četvrtasti kalup (28x12cm) obložiti papirom za pečenje i pažljivo sipati testo. Peći u zagrejanoj rerni na 180°C 45 minuta. Kada se potpuno ohladi, obilno posuti šećerom u prahu.
Heljda je zeljasta biljka čiji se plod (zrno) koristi u ljudskoj ishrani. Kod osoba na bezglutenskom režimu veoma je korisna zbog obilja vitamina i minerala koje sadrži. Zrno i brašno se mogu koristiti za različita slana i slatka jela. Iako nisam baš ljubiteljka heljde u nekim receptima heljdino brašno mi je postalo nezamenljivo, a često i variva obogatim sa kašikom-dve heljdinog zrna. Moj tata je veliki ljubitelj tradicionalnih kolača i bila sam vrlo iznenađena kada mi je rekao da su mu se crne vanilice veoma svidele. Nije verovao da heljda može da bude tako ukusna. Heljdine posne vanilice Sastojci: 220 grama heljdinog brašna 180 grama mlevenih badema 200 grama margarina 100 grama šećera u prahu 2 kašike bezglutenskog brašna (po potrebi) 1 vanil šećer džem po ukusu (lepše je sa nekim malo kiselijim kao npr.maline) šećer u prahu za posipanje Priprema: Iseći margarin na kockice i umesiti sa šećerom, brašnom i bademima. Ako se testo lepi za ruke dodati 1-2 kašike bezglutenskog brašna, formirati kuglu od testa, pokriti folijom i staviti u frižider na sat vremena. Radnu ploču posuti brašnom, razvaljati testo i vaditi modlicom vanilice. Ako se testo lepi za oklagiju, dodati 1-2 kašičice brašna i premesiti. Ponavljati dok se testo ne potroši. Pleh obložiti papirom za pečenje, poređati kolačiće i peći oko 10 minuta u rerni zagrejanoj na 180°C (prilagodite vašoj rerni). Vanilice spajati džemom i uvaljati u prah šećer. Recept sam prilagodila posnoj varijanti. Što duže stoje sve su lepše. To važi za sve vrste vanilica :-)
Sinonim za sitne kolače oduvek su mi bile vanilice. Moja baka ih i dalje maestralno pravi. Međutim, recept za posne vanilice nije postojao u njenoj svesci za kolače, jer kako kaže "ima mnogo lepih sitnih posnih kolača, zašto bi kvarili vanilice sa margarinom?" Ja sam rešila da pronađem odgovarajući posni recept koji će zadovoljiti bakine visoke kriterijume. Nakon nekoliko pokušaja uspela sam da pronađem odgovarajući i već godinama ih pravim na ovaj način. Baka im je dala visoku ocenu.
Bezglutenske posne vanilice Sastojci: 400 grama bezglutenskog brašna (Mix B) 250 grama margarina 4 kašike šećera 4 kašike vode 1 kašika limunovog soka 1 kašika jabukovog sirćeta džem od šljiva (ili drugi, po želji) prah šećer za posipanje Priprema: Iseći margarin na kocke i sa brašnom i šećerom umestiti sipkavo testo. Dodati vodu, limunov sok i jabukovo sirće i zamesiti testo koje ne treba da se lepi za prste. Poklopiti posudu u kojoj je testo i ostaviti u frižideru do sutradan. Premesiti, rastanjiti testo oklagijom i okruglim kalupom ili rakijskom čašicom vaditi krugove. Poređati na pleh obložen papirom za pečenje. Ostatak testa premesiti, ponovo razvući i praviti vanilice. Ovaj postupak ponavljati dok se testo ne potroši. Peći u prethodno zagrejanoj rerni na 180°C oko 10 minuta ili duže u zavisnosti od jačine rerne. Treba da ostanu svetle. Pazite da se ne prepeku. Kada se skroz ohlade izvaditi iz pleha. Spajati po dve vanilice sa džemom i uvaljati u prah šećer. Najbolje ih je napraviti 1-2 dana ranije, a što duže stoje sve su lepše.